6 NARZĘDZI, KTÓRE UŁATWIĄ PRACĘ Z DZIECIĘCYMI LĘKAMI – DZIECI STARSZE I MŁODZIEŻ
MARTW SIĘ MNIEJ
RACHEL BRIAN
WYDAWNICTWO: WYDAWNICTWO DEBIT
Tak uroczego komiksu dawno nie widziałam. Oto przykład na to, jak w sposób przyjemny i dowcipny powiedzieć o rzeczy tak ważnej i poważnej jak radzenie sobie z lękami. Prosta kreska rysunków sprawia, że przekaz ilustracji jest bardzo przystępny. Aż chce się czytać kolejną i kolejną stronę i jednocześnie chłonąć wiedzę o tym, jak poradzić sobie z trudnościami, które często utrudniają życie. To jedna z moich ulubionych książek dla młodych ludzi dotyczących lęku. Polecam bardzo!
Co ROBIĆ, GDY SIĘ MARTWISZ
DAWN HUEBNER
WYDAWNICTWO LEVYZ
Ta publikacja znajduje się na pograniczu grup docelowych: dzieci młodszych (które być może będą potrzebowały wsparcia osoby dorosłej) i starszych (dla których niektóre treści będą już nieco za proste). Ale do sedna: książka kipi od porównań, które pomagają zrozumieć istotę lęku i radzenia sobie z nim. Zastosowane analogie sprawiają, że jest przyjemna i ciekawa w odbiorze, a poprzeplatane treści teoretyczne z ćwiczeniami pomagają
w przepracowywaniu własnych problemów.
CO ROBIĆ, GDY BRAKUJE CI ODWAGI?
JENNIFER SHANNON
WYDAWNICTWO: LEVYZ
Czy warto mieć tę książkę! Oj warto! Zarówno młody człowiek skorzysta po jej przeczytaniu i przejściu przez kolejne ćwiczenia, jak i dorosły zaplanuje pracę terapeutyczną z potrzebującym nastolatkiem. Polecam bardzo!
Młody człowiek może zapoznać się z historiami rówieśników i na podstawie ich historii zaplanować kolejne etapy pokonywania własnych słabości. Książka aż kipi od ćwiczeń, które nastolatek może wykonywać samodzielnie.
Dodatkowy plus: piękne ilustracje – komiksy (ja na pewno będę je wykorzystywać w pracy z uczniami).
STRES OUT!
EARL HIPP
WYDAWNICTWO: YOU&YA
Książka, która porównując mierzenie się ze stresem do walki z atakującymi nas tygrysami, daje młodemu człowiekowi skuteczne narzędzia do obrony. Mimo, że publikacja nie należy do bardzo obszernych, to zmieściły się w niej tematy mocno związane z tematyką stresu:
- dbanie o zdrowie fizyczne (odżywianie, aktywność fizyczna, higiena snu);
- relaksacja ciała i umysłu;
- asertywność, wyznaczanie granic, umiejętność odmawiania;
- stawianie osobistych celów, wyznaczanie drogi do ich osiągnięcia oraz otwarcie się na nowe wyzwania;
- pozytywne myślenie;
- bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni;
- a także, jakże ważne: normalizowanie kwestii szukania pomocy i budowania siatki wsparcia społecznego.
Polecam szczególnie dla młodzieży powyżej 12 r.ż. (książka, mimo że pisana lekko, jest bogata w treści wymagające skupienia).
W PUŁAPCE MYŚLI
LOUISE HAYES
WYDAWNICTWO GWP
Jeśli mamy do czynienia z nastolatkiem, który ma ochotę samodzielnie pracować nad własnymi trudnościami, możemy zaproponować mu tę książkę. To kopalnia wiedzy psychologicznej i zagłębie ćwiczeń, które wyposażają młodego człowieka w umiejętności sprzyjające rozwiązywaniu problemów natury lękowej. A jeżeli nastolatek niekoniecznie skory jest do samodzielnej pracy – warto, by dorosły sam przeczytał tę książkę, by wiedział jak z nim rozmawiać. Niezwykle wartościowa publikacja.
I MASZ TO POD KONTROLĄ
ANNA WILLIAMSON
WYDAWNICTWO ZIELONA SOWA
Wiek nastoletni zupełnie nie kojarzy się
z „posiadaniem wszystkiego pod kontrolą”. To bardziej chaotyczny natłok myśli, uczuć, przekonań…
W kontroli tego życiowego bałaganu pomaga ta książka. Porusza ważne dla każdego młodego człowieka kwestie: miłość, strata, akceptacja siebie, dbanie o zdrowie psychiczne… no i oczywiście radzenie sobie ze zmartwieniami i lękami.
Dużym plusem książki jest dostosowanie języka
i szaty graficznej do wieku nastoletniego odbiorcy.