-
Kalejdoskop emocji
Znacie moje upodobanie do planszówek, gier i innych zabawek edukacyjnych dla dzieci. Chętnie po nie sięgam, bo często robią robotę za nas – dorosłych. W miły sposób przekazują dzieciom te treści, które my mozolnie przekazywalibyśmy w pewnie nudniejszy sposób. Za ich pomocą dostarczamy ważne treści…
-
Co rodzic przeczytać powinien? Książki – polecajki dla zapracowanego rodzica.
Polecając jakąś książkę rodzicowi borykającemu się z problemami wychowawczymi trzeba być świadomym, mu musi być to książka konkret. Taka, której przeczytanie coś faktycznie wniesie w jego życie, podpowie co może zmienić w swoim działaniu. Żadne lanie wody, żadne niesprawdzone metody.…
-
“Mapa emocji”
Edukowiska chyba Wam przestawiać nie muszę. A jeśli muszę, to przestawię kilkoma słowami: profesjonalizm, kreatywność, praktyczność. Edukowisko prowadzi psycholog i psychoterapeuta Joanna Steinke- Kalembka, która w ramach swojej działalności tworzy pomoce terapeutyczne do pracy z dziećmi i młodzieżą. Dziś właśnie opowiem Wam…
-
JAK ROZMAWIAĆ Z DZIECKIEM O ROZWIĄZYWANIU KONFLIKTÓW? (polecajki narzędziowe)
Przedstawiamy Wam kilka sprawdzonych propozycji narzędzi, które możecie wykorzystać w pracy z dziećmi nad rozwiązywaniem konfliktów: “JAK NAUCZYĆ ROZWIĄZYWANIA KONFLIKTÓW. SCENARIUSZE LEKCJI I KARTY PRACY DLA UCZNIÓW” D. COVAN, S. PALOMARES, D. SCHILLING „ROZSTRZYGANIE KONFLIKTÓW. STRATEGIE,…
-
Jak uczyć dzieci rozwiązywania konfliktów? – prezent
Konflikt to sytuacja, w której doświadczamy zderzenia interesów, potrzeb, wartości, dążeń dwóch osób. To sytuacja, w której dwie osoby chcą czegoś innego lub w inny sposób (a przynajmniej tak im się wydaje). Konflikty są nieodłączną częścią życia, a umiejętność rozwiązywania ich ma ogromne znaczenie dla jakości…
-
Stres out!
Bardzo cieszy mnie fakt, że powstaje coraz więcej książek dotykających tematu zdrowia psychicznego, które są kierowane do dzieci i młodzieży. Nie do dorosłych. Nie po to, byśmy my nauczyli się żyć z młodymi ludźmi, ale żeby to ich samych uzbrajać w umiejętności i wiedzę dotyczącą tego, jak skutecznie…
-
Pytania bez oceniania
Dzieci nie lubią wypytywania. Niechętnie (szczególnie te doświadczające trudności – a przez to dużo negatywnych uwag) rozmawiają o swoim zachowaniu. Dlaczego? Nauczyły się, że pytania zadawane przez dorosłych to tylko przygrywka do tego, by powiedzieć co ONI myślą, a punkt widzenia dziecka ich nie ciekawi. Zamiast zrozumienia swojej…
-
Kubki regulacji
Jak wspierać umiejętność samoregulacji u dzieci? W temacie regulacji emocji i dbania o siebie specjaliści od dawna posługują się metaforą wewnętrznego kubka. Wewnętrzny kubek to zasobnik energii wewnętrznej. Jeśli kubeczek jest pełny czujemy się dobrze, mamy dostęp do różnych strategii…
-
“Łagodna dyscyplina” – recenzja książki
Rodzice mają zazwyczaj bardzo mało wolnego czasu. Obowiązki związane z domem, pracą, dziećmi… Jeszcze mniej czasu mają go rodzice tak zwanych „dzieci problemowych”. Bo kiedy się relaksować, gdy w domu kłótnie, trzaskanie drzwiami czy płacz? Taki rodzic potrzebuje niczego innego…
-
“Mojemu dziecku nic się nie chce”
„Mojemu dziecku nic się nie chce” – od tych słów ostatnio często zaczynają ze mną rozmowę zrozpaczeni rodzice. Potem mówią o tym, że dziecko opuściło się w szkole, ma coraz gorsze stopnie, być może nie zda. Nie chce mu się nigdzie wychodzić, często…