-
-
Komu nie powiem o mojej depresji?
Ludzie milczą z różnych powodów. Często dlatego, że to co przeżywają trudno ubrać słowa. Nie utrudniajmy dodatkowo… Zanim coś powiesz, wyrazisz opinię, ocenisz, skomentujesz – pomyśl! Być może słyszy cię ktoś kto choruje. Być może ten ktoś jest ci bliski…
-
“Play therapy” – recenzja książki
Do moich rąk trafiła ostatnio książka „Play therapy. 101 zabaw terapeutycznych wspierających rozwiązywanie problemów z zachowaniem i wzmacniających relację” wydawnictwa @wydawnictwomamania (#współpraca). Skarbnica pełna zabaw dostosowanych do dzieci w wieku 3-9 lat. Jakie było moje pierwsze wrażenie? Przyznam szczerze, że początkowo przeglądając kolejne…
-
“Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne u nastolatków” – recenzja
Dzięki Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu @wydawnictwogwp (#współpraca) wpadła w me ręce książka „Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne u nastolatków” Jona Hershfielda. Oparta na założeniach terapii poznawczo-behawioralnej i technik uważności podpowiada młodemu człowiekowi jak poradzić sobie z poważną trudnościami, jakimi jest zmaganie się z pojawiającymi się obsesjami…
-
Jakie są cechy dobrego psychologa szkolnego?
Nie będę tu mówić o tym, jakie są cechy dobrego psychologa. To temat na oddzielny post. Dziś o tym, jakie cechy psychologa pomogą mu się odnaleźć w realiach szkolnych. Wybór cech mocno subiektywny. W komentarzu podzielcie się swoimi pomysłami. LUBIENIE DZIECI Banał? A jednak…
-
Czy na psychologię idą tylko osoby z problemami?
Dziwnych przekonań o psychologach jest dużo (m.in. skanujemy człowieka i wiemy o nim wszystko po 3 minutach). Bardzo powszechne jest to, że jedynie osoby, które same mają problemy idą na psychologię. Ile razy to słyszę, aż mnie skręca w środku… Oto moja analiza…
-
Moonka Dorastanie – recenzja
Dorośli na różne sposoby próbują przybliżyć tajniki dojrzewania swoim dzieciom. Niestety często robią to bardzo nieudolnie: uogólniają, omijają ważne tematy, bagatelizują… i się przy tym niezwykle krępują. Albo w ogóle nie podejmują tego tematu, bo jest zbyt niewygodny, zbyt oczywisty……
-
JAK BĘDĄC RODZICEM POMÓC DZIECKU POLUBIĆ NAUKĘ SZKOLNĄ?
WSKAZUJ KORZYŚCI Zwiększą chęcią uczymy się znając zastosowanie nabywanej wiedzy w życiu codziennym. Dokładnie tak jest z nauką szkolną – dziecko z większą chęcią przysiądzie do nauki, gdy będzie wiedziało po co się tego uczy. Tak, wiem: ciężko z automatu wytłumaczyć młodemu…
-
Typy nauczycieli
Znam nauczycieli, z którymi uczniowie lubią spędzać czas… Uśmiechają się na ich widok, zagadują, garną się do tego, by być blisko nich. Czują się swobodnie. Mogą porozmawiać o wszystkim: wygadać się, pochwalić, pożalić, poradzić w ważnej sprawie. Młodsze dzieci…
-
6 NARZĘDZI, KTÓRE UŁATWIĄ PRACĘ Z DZIECIĘCYMI LĘKAMI – DZIECI STARSZE I MŁODZIEŻ
MARTW SIĘ MNIEJ RACHEL BRIAN WYDAWNICTWO: WYDAWNICTWO DEBIT Tak uroczego komiksu dawno nie widziałam. Oto przykład na to, jak w sposób przyjemny i dowcipny powiedzieć o rzeczy tak ważnej i poważnej jak radzenie sobie z lękami. Prosta kreska rysunków sprawia, że przekaz ilustracji…