Ratunku! Pomocy!
Czy ktoś mi pomoże?
Czy Wasze dziecko wie, gdzie może szukać pomocy, gdy będzie jej potrzebowało? Oczywiście, odpowiecie, że u Was – Rodziców. A co, jeśli będziecie w danej chwili niedostępni, lub gdy dziecko będzie z jakiegoś powodu wstydziło się, lub bało powierzyć Wam swoją troskę. Kto będzie mógł mu pomóc?
Odciążające poczucie wsparcia
Pomocy możemy szukać u wielu osób: u rodziców, w dalszej rodzinie, u przyjaciół, przedstawicieli służb mundurowych, w organizacjach pomocowych… Do każdej z tych osób/instytucji zgłosimy się z innego typu problemem. Świadomość posiadania wokół siebie takiej grupy pomocowej jest na pewno mocno odciążająca. Już sam fakt, że możemy z kimś porozmawiać, poradzić się, a może nawet wspólnie zmierzyć się z trudnością, powoduje, że bardziej optymistycznie podchodzimy do sprawy, a problemy wydają się jakby mniejsze.
Wiem, że mi pomożesz!
Prezentowana przeze mnie pomoc to zbiór typowych sytuacji problemowych, z jakimi może spotkać się młody człowiek. Dziecko losuje kartkę, myśli do kogo w pierwszej kolejności zgłosiłoby się po pomoc w danej sytuacji i imię (nazwę) tej osoby pisze na sylwetce człowieka. Ważne, by zaznaczyć dziecku, by to była osoba pierwszego kontaktu, bo z doświadczenia wiem, że część dzieci deklaruje, że nawet z najmniejszym problemem zgłaszały by się na policję 😉
Zadbałam o to, by znalazły się tu problemy bardzo trudne, związane z zagrożeniem życia lub zdrowia, po to, by nie uciekać od trudnych tematów i uświadomić dziecku, że z takimi sytuacjami może się spotkać. Rozmowa w domowym zaciszu o trudnych sprawach ułatwi efektywne działanie w realnej sytuacji . Są tu także problemy proste do rozwiązania, z którymi dziecko będzie mogło zmierzyć się samo, by wzmacniać nim sprawczość i samodzielność. Warto też przy tym nauczyć dziecko rozróżniania tych sytuacji, by miało gotowość do szukania wsparcia wtedy, gdy problem jest zbyt trudny.