“Mapa emocji”
Edukowiska chyba Wam przestawiać nie muszę. A jeśli muszę, to przestawię kilkoma słowami: profesjonalizm, kreatywność, praktyczność.
Edukowisko prowadzi psycholog i psychoterapeuta Joanna Steinke- Kalembka, która w ramach swojej działalności tworzy pomoce terapeutyczne do pracy z dziećmi i młodzieżą. Dziś właśnie opowiem Wam o jednej z nich: “Mapa emocji”.
Z czego składa się "Mapa emocji?"
“Mapa emocji” składa się z elementów:
PLANSZA Z MATRYCJĄ MAPY EMOCJI
Pomocna do wstępnego określenia natężenia emocji oraz skategoryzowania pod względem przyjemne-nieprzyjemne
KATY EMOCJI
Niby na rynku wydawniczym możemy znaleźć multum ilustracji z emocjami lub ściągnąć je za darmo z internetu, jednak różnorodność zaprezentowanych emocji i estetyka obrazków przemawia właśnie za tym narzędziem.
KARTY „SYGNAŁY Z CIAŁA”
Na tym elemencie najbardziej mi zależało, bo tego nie znalazłam w żadnej innej dostępnej publikacji. Schematycznie, a jednak klarownie przedstawione objawy ludzkich emocji, takie jak drżenie ciała, kłopoty z myśleniem czy poczucie mocy itp.
KARTY „CZEGO POTRZEBUJĘ”
Czyli gotowe strategie podpowiadające jak poradzić sobie z emocjami, która jest zbyt intensywna lub nieprzyjemna.
Poszczególne elementy narzędzia przeprowadzają użytkownika po kolejnych krokach, dzięki którym zidentyfikuje, nazwie i wyreguluje swoje emocje.
Do pomocy dołączona jest obszerna instrukcja z odniesieniem do teorii (narzędzie jest stworzone w oparciu o terapię poznawczo – behawioralna). W instrukcji znaleźć można wiele pomysłów na wykorzystanie poszczególnych elementów w oderwaniu od całości pomocy. Kupujemy jedno pudełko, a mamy około 20 sposobów na użycie jego składowych.
Czy polecam "Mapę emocji"?
“Mapa emocji” to nie tylko piękne narzędzie, ale również zupełnie profesjonalne i wielofunkcyjne. Już nie mogę się doczekać, aż wykorzystam je w ciągu roku w pracy z moimi podopiecznymi.
Edukowisko – brawo!