
Co rodzic przeczytać powinien? Książki – polecajki dla zapracowanego rodzica.
Polecając jakąś książkę rodzicowi borykającemu się z problemami wychowawczymi trzeba być świadomym, mu musi być to książka konkret. Taka, której przeczytanie coś faktycznie wniesie w jego życie, podpowie co może zmienić w swoim działaniu. Żadne lanie wody, żadne niesprawdzone metody. Szkoda na to czasu. A tego (czasu) na pewno takiemu rodzicowi brak.
Warto zatem mieć sprawdzoną literaturę, którą można zaproponować takiego rodzicowi.
„MÓW, SŁUCHAJ I ZROZUM. ZADBAJ O POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI SWOJEGO DZIECKA” PETRA KRANTZ LINDGREN

KSIĄŻKA, KTÓRA POKAZUJE JAK DBAJĄC O KOMUNIKACJĘ
Z DZIECKIEM MOŻEMY WSPIERAĆ JEGO POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI. DAJE WIELE NARZĘDZI DO ZMIANY JĘZYKA PEŁNEGO OCENIANIA I KRYTYKI NA JĘZYK PEŁEN SZACUNKU I CIEKAWOŚCI. POZWALA ZNALEŹĆ DROGĘ DO DZIECKA, POZNAĆ JE NAPRAWDĘ, ALE TEŻ ZOBACZYĆ SIEBIE W RELACJI Z DZIECKIEM Z ZUPEŁNIE INNEJ PERSPEKTYWY.
„POTĘGA OBECNOŚCI” DANIEL J. SIEGEL TINA PAYNE BRYSON
W KSIĄŻCE RODZIC ZNAJDZIE ODPOWIEDZI NA PYTANIA:
– JAK ZBUDOWAĆ BEZPIECZNĄ WIĘŹ Z DZIECKIEM? CO ZAGRAŻA POCZUCIU BEZPIECZEŃSTWA DZIECI?
– JAK SPRAWIĆ, BY DZIECKO POCZUŁO SIĘ WAŻNE I DOSTRZEŻONE I NIE ZATRACIĆ SIEBIE?
– JAK KOIĆ DZIECKO, GDY PRZEŻYWA TRUDNOŚCI I CO TO DAJE DZIECKU NA PRZYSZŁOŚĆ?
– JAK BUDOWAĆ POCZUCIE PEWNOŚCI SIEBIE I CZY W OGÓLE TRZEBA COŚ BUDOWAĆ?
JAKBYM MIAŁA POLECIĆ RODZICOM JEDNĄ KSIĄŻKĘ, KTÓRA UKIERUNKUJE ICH SPOSÓB WCHODZENIA W RELACJE Z DZIECKIEM A JEDNOCZEŚNIE NIE NAŁOŻY NA NICH PRESJI BYCIA IDEALNYMI RODZICAMI TO BYŁABY TO TA.

„W SERCU EMOCJI DZIECKA. JAK ZROZUMIEĆ I WSPIERAĆ SWOJE DZIECKO” ISABELLE FILLIOZAT

UNIWERSALNY PORADNIK O TYM JAK ROZUMIEĆ EMOCJE DZIECKA I PRZY OKAZJI SWOJE WŁASNE ORAZ JAK TOWARZYSZYĆ DZIECKU W ICH PRZEŻYWANIU. AUTORKA OBRAZOWO OPISUJE JAK „OBSŁUGIWAĆ„ TAKIE EMOCJE JAK NP. GNIEW, STRACH, RADOŚĆ A PONADTO DAJE PODPOWIEDZI JAK RADZIĆ SOBIE W INNYCH CODZIENNYCH, EMOCJONUJĄCYCH SYTUACJACH, KTÓRE MOGĄ BYĆ DLA RODZICA TRUDNE. NORMALIZUJE TEMAT PŁACZU, MARUDZENIA A TAKŻE POCHYLA SIĘ NAD TAKIMI TRUDNYMI ZDARZENIAMI W ŻYCIU RODZINY JAK NIEPOROZUMIENIA MIĘDZY RODZICAMI, CHOROBA CZY POJAWIENIE SIĘ RODZEŃSTWA.
„DOBRA RELACJA. SKRZYNKA Z NARZĘDZIAMI DLA WSPÓŁCZESNEJ RODZINY” MAŁGORZATA MUSIAŁ
PRZEWODNIK, W KTÓRYM AUTORKA BIERZE ZA RĘKĘ RODZICA
I PRZEPROWADZA GO OD WYCHOWANIA OPARTEGO NA KARACH DO WYCHOWANIA OPARTEGO NA RELACJI, SZACUNKU I ZAUFANIU. ZNAJDZIEMY W NIEJ LEKCJE DOTYCZĄCE GRANIC, EMOCJI, WSPÓŁPRACY, KONFLIKTÓW, RODZEŃSTWA WRAZ Z OMÓWIENIEM NAJCZĘSTSZYCH RODZICIELSKICH WĄTPLIWOŚCI. TA POZYCJA MOŻE BYĆ SZCZEGÓLNIE POMOCNA DLA OSÓB, KTÓRE CZUJĄ, ŻE NIE CHCĄ WYCHOWYWAĆ DZIECI „PO STAREMU”, ALE JESZCZE NIE DO KOŃCA WIEDZĄ JAK MOŻNA INACZEJ.

„ŁAGODNA DYSCYPLINA” SARAH OCKWELL-SMITH

AUTORKA W PRZYSTĘPNY SPOSÓB OMAWIA ROZWÓJ MÓZGU ORAZ SPOSOBY UCZENIA SIĘ DZIECKA. ANALIZUJE POPULARNE I CZĘSTO STOSOWANE METODY WYCHOWAWCZE (TAKIE JAK KARANIE, NAGRADZANIE, CHWALENIE, ODWRACANIE UWAGI), POKAZUJĄC ICH MOŻLIWY WPŁYW, NIESTETY PRZEWAŻNIE NEGATYWNY, NA ZACHOWANIE MŁODEGO CZŁOWIEKA. ODNOSI SIĘ RÓWNIEŻ DO METOD WYCHOWAWCZYCH STOSOWANYCH W SZKOLE. DODATKOWĄ WARTOŚCIĄ KSIĄŻKI JEST ANALIZA NAJBARDZIEJ POWSZECHNYCH TRUDNYCH ZACHOWAŃ DZIECI, TJ. KŁAMANIA, MARUDZENIA, PRZEKLINANIA, BRAKU WSPÓŁPRACY… OCZYWIŚCIE Z GOTOWYMI POMYSŁAMI NA PORADZENIE SOBIE Z TRUDNOŚCIAMI. KSIĄŻKA NIE BYŁABY KOMPLETNA, GDYBY NIE PORUSZENIE TEMATU ŚWIADOMOŚCI SIEBIE SAMEGO, DBANIA O KOMFORT PSYCHICZNY I SAMOROZWOJU RODZICA.
"SPOSÓB NA TRUDNE DZIECKO" ARTUR KOŁAKOWSKI, AGNIESZKA PISULA
KSIAŻKA ODNOSZĄCA SIĘ DO NURTU TERAPII BEHAWIORALNEJ. PRZEDSTAWIA METODY RADZENIA SOBIE Z TRUDNYMI ZACHOWANIAMI DZIECI NP.: PAKIET PRZYWILEJÓW, SYSTEM ŻETONOWY, ZASADY, POCHWAŁY, KONSEKWENCJE ITP. POPRZEZ ANALIZĘ TYPOWYCH TRUDNOŚCI WYCHOWAWCZYCH PRZEDSTAWIA RODZICOWI KONKRETNE STRETEGIE ODDZIAŁYWAŃ.

Przedstawiamy Wam nasze propozycje. Macie swoje?
Podzielcie się swoimi perełkami wydawniczym, które uważacie że są dobrymi książkami do polecenia rodzicowi z problemem wychowawczym i deficytem czasu.
Autor: Małgorzata Bojanko



Zobacz również

Przy-gotuj się!
31 sierpnia 2020
“Mapa emocji”
4 lipca 2022