
Kalejdoskop emocji
Znacie moje upodobanie do planszówek, gier i innych zabawek edukacyjnych dla dzieci. Chętnie po nie sięgam, bo często robią robotę za nas – dorosłych. W miły sposób przekazują dzieciom te treści, które my mozolnie przekazywalibyśmy w pewnie nudniejszy sposób. Za ich pomocą dostarczamy ważne treści młodemu człowiekowi, a ten w szaleństwie zabawy nawet nie dostrzega, że poddawany jest procesowi edukacji. Dlatego tak jestem łasa na wszelkie o tematyce emocjonalno – społecznej. I dlatego tak chętnie sięgnęłam po „Kalejdoskop Emocji”.
Emocje – co można jeszcze wymyśleć w tym temacie, by stworzyć niepowtarzalną grę, która wniosłaby więcej niż szereg innych istniejących na rynku sprzedażowym?

Jaka jest mechanika gry "Kalejdoskop emocji?"
„Kalejdoskop emocji” to gra zbudowana w oparciu o ideę bingo. Uczestnik otrzymuje kartę z rozrysowanymi podstawowymi emocjami. Ma ją zapełnić sytuacjami, które odpowiadają poszczególnym emocjom (sytuacje rozpisane są na mniejszych kartach). Osoba, która zapełni całą kartę (tzn. odnajdzie karty sytuacji odpowiadające każdej z emocji) wygrywa. Ot cała filozofia.
Jak wykorzystywać "Kalejdoskop emocji" na zajęciach TUS?
„Kalejdoskop emocji” wykorzystywałam na swoich zajęciach TUS z nastolatkami. Czy im podeszło? Przyznam szczerze, że nie bardzo. Po pierwsze sama mechanika gry nie jest specjalnie wciągająca. Po drugie: mój podopieczny nie zawsze podporządkowywał te same emocje danym sytuacjom z kart. Przykładowo: „Kolega przyniósł ci prosto z działki koszyk czereśni” określił jako znudzenie, mimo że na karcie widnieje radość lub „Odkręciłeś kran z ciepłą wodą, a leci zimna” – tu karta wskazuje zdziwienie, jednak przez mojego podopiecznego został wskazany gniew. I co w takim przypadku robić? My nie do końca wiedzieliśmy…

Czy warto kupić "Kalejdoskop emocji"?
Mimo, że gra wizualnie bardzo mi się podoba, to mam wrażenie że to jest jej największy atut. Nie sięgam po nią zbyt często, a i uczestnicy moich zajęć rzadko się o nią upominają. Więc… mając tyle różnych gier w tematyce emocji, można spokojnie skupić się na innych, niekoniecznie na tej.
Autor: Małgorzata Bojanko



Zobacz również

Gadzi mózg
31 sierpnia 2020
Czy dorośli słyszą, co dzieci do nich mówią?
31 sierpnia 2020