Czy dobrze jest być nauczycielem? Wpis z okazji Dnia Nauczyciela
Czy dobrze jest być nauczycielem? Wiele opinii na ten temat słyszy się w mediach, w polityce, czy chociażby w każdym domu, gdzie wychowuje się przynajmniej jedno dziecko. Wypowiadają się często te osoby, które bazują jedynie na wycinku informacji, kierując się własnymi wyobrażeniami czy stereotypami. O tym czy dobrze jest być nauczycielem powinni się wypowiadać… przede wszystkim nauczyciele. To oni znają realia pracy, rzeczywiste ograniczenia wynikające ze specyfiki systemu czy ze specyfiki kontaktu międzyludzkiego. To oni wiedzą, jakie naprawdę przysługują im przywileje i z jakimi dobrodziejstwami spotykają się na co dzień w szkole (i poza nią).
I dziś właśnie o tych dobrodziejstwach. Wiadomo, że typowa ludzka natura sprawia, że skupiamy się na negatywnych faktach i na tym co nas boli/ogranicza/denerwuje… Dziś, w Dniu Nauczyciela, chcę skupić się na tym, co w tym zawodzie jest piękne:
Dodaj tu swój tekst nagłówka
1. Bycie nauczycielem daje niepowtarzalną okazję na dogłębne doświadczanie świata dziecięcego: bycie świadkiem dziecięcych rozmów, słuchanie rozumowania młodych ludzi, niewinnych zachwytów otaczającą rzeczywistością sprawia, że choć na chwilę wychodzimy ze swoich dorosłych skorup i stajemy się bardziej swobodni, niewinni i skupieni na tym, co wokół nas jest piękne.
2. Co jest piękne w pracy nauczyciela? Obserwacja rozwoju młodego człowieka: pokonywania przez niego trudności, stawiania czoła wyzwaniom i osiągania coraz to nowych sukcesów. Świadomość, że jest się motywatorem zmian, może czasem inspiracją. Czy to nie piękne?
3. Jeśli jesteś nauczycielem, to najprawdopodobniej znaczy, że jesteś na czasie ze wszystkimi nowinkami związanymi z grami komputerowymi, piosenkami, memami. Zapewne znasz odmóżdżające filmiki z youtuba i gdyby nie dzieci szkolne, zapewne nie poznałbyś hitu wszechczasów pt. “Myszojeleń” (przyznaj, że słuchanie tego typu kawałków ratuje zdrowie psychiczne w największych kryzysach)
4. Kreatywność to cecha, którą ma niemal każdy nauczyciel ma wysoko rozwiniętą. Potrafi z marszu wymienić tysiące pomysłów na użycie pudełka po butach w pracach plastycznych. Kolejny tysiąc ma okazję poznać od równie pomysłowych dzieci. Każda z prac wystawianych na wystawach szkolnych zachwyca niemal w równym stopniu jak dzieła największych artystów. Kto ma taką okazję codziennego obcowania ze sztuką jak nauczyciel?
5. Czy jakiś inny zawód potrafi w swojej pracy rozwijać swoje hobby? Oprócz nauczania i wychowania młodych ludzi, nauczyciel może też w godzinach pracy spełniać się w zakresie swoich własnych zainteresowań i przekazywać je uczniom. Teatr, wolontariat, taniec, grupy dyskusyjne czy filmowe… Przyjemne z pożytecznym.
6. Praca nauczyciela to przede wszystkim praca z ludźmi: tymi małymi i nieco większymi – dorosłymi. Przez szkołę przewija się cały przekrój osobowości. Znajdziecie tu bratnie dusze, inspiracje, ludzi do tańca i do różańca. Ale też osoby, które będą dla Was wyzwaniem i lekcją życiową. W tak dużym skupisku osób nie będziecie narzekać na nudę.
7. Nauczyciel doświadcza najpiękniejszych wyrazów wdzięczności od swoich podopiecznych. Uśmiech, uścisk, miły liścik czy laurka. Widok dziecka, które wychodzi zadowolone z zajęć lub po prostu rzuca się w objęcia na widok swojego nauczyciela – bezcenne.
8. Jeśli masz dylemat, jaki zawód wybrać, bo masz zbyt dużo możliwości – zostań nauczycielem. Będziesz mieć okazję doświadczyć po trochu niemal z każdej profesji. Będziesz edukatorem, trochę terapeutą, mediatorem, pielęgniarką, policjantem, animatorem gier i zabaw, konsultantem, dietetykiem, księgową, sekretarką, bankierem, organizatorem wycieczek krajoznawczych i wypoczynkowych… i trochę (na czas szkolny) drugą mamą/tatą dla swojej gromadki dwudziestuparu dzieci. Rozwój osobisty w każdej z tych ról murowany