Przyznam szczerze, że z zasadami bingo zapoznałam się dopiero parę dni temu. Kojarzyłam tę grę szczególnie z zachodnimi serialami lub filmami, gdzie mieszkańcy miasta zbierali się tłumnie, każdy pochylony nad swoją kartką, gdy nagle rozbrzmiewało głośne „Bingo!”, a reszta osób z zawiedzeniem wzdychała, że to nie oni są szczęśliwymi wygranymi.
Bingo polega na zakreślaniu pól (w wersji oryginalnej – numerów), które grający usłyszą od prowadzącego grę. Kto jako pierwszy zakreśli cały rząd (lub dwa rzędy lub całą kartę) ten wygrywa.
Ja wykorzystałam tę grę do nauki życzliwości. Każdemu dziecku daję kartę z różnymi pomysłami na bycie miłym. Możemy taką kartę przygotować samemu, ale lepiej, by nasz milusiński w tym uczestniczył (ma to dodatkową wartość rozwojową). W grę bawimy się parę dni, tydzień, miesiąc lub tak długo jak to tylko potrzebne. W momencie, gdy uda mu się wykonać zadanie z karty – zaznacza je sobie. Gdy zapełniają się kolejne pola, warto z dzieckiem porozmawiać o tym, jak tego dokonało, co wtedy czuło, z jakim odbiorem się spotkało. Należy docenić starania dziecka i je mocno za nie pochwalić. Są to często zadania wymagające wyjścia z własnej strefy komfortu, z którymi niejeden dorosły miałby problemy.
Co z końcem gry? Warto szczególnie nagrodzić dziecko. Może teraz my mu pokażemy, że potrafimy wymyśleć dla niego coś miłego?
A Wy jakie macie pomysły na użycie gry Bingo w pracy z dzieckiem?
Narzędzie jest dostępne do darmowego pobrania w zakładce OFERTA – ZGARNIJ ZA DARMO